نایمونیک 75
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

نایمونیک 75

نایمونیک 75

آلیاژ  NIMONIC® 75، یک آلیاژ نیکل کروم بوده که 80 درصد از آن را نیکل و 20 درصد را نیز کروم تشکیل می دهد. در کنار نیکل و کروم، مقادیر کنترل شده ای از تیتانیوم و کربن نیز به آن افزوده شده است. نایمونیک 75 برای اولین بار در دهه 1940 میلادی برای پره های توربین در نمونه های اولیه موتور جت  Whittleمعرفی و استفاده شد. اما امروزه استفاده از آن گسترش یافته است.

توضیحات

آلیاژ نایمونیک 75

معمولاً در مصارف ورق کاری که نیاز به مقاومت به اکسایش و لایه لایه شدن همراه با استحکام زیاد در حرارت بالا باشد، از آن استفاده می گردد. البته هنوز هم در مهندسی توربین های گازی، اجزای کوره ها، عملیات حرارتی صنعتی و تجهیزات مورد استفاده در آنها، نایمونیک 75 بکار می رود. نایمونیک 75 آلیاژی است که به راحتی می توان آن را جوش داده و عملیات فابریکیشن بر روی آن انجام داد.

ویژگی های Nimonic 75:

آلیاژ NIMONIC 75 دارای محلول پایدار، آستنیتی و جامد در تمام دما های زیر خط انجماد می باشد و عملیات حرارت جدا از

تبلور مجدد و رشد دانه، تأثیر دیگری در آن ندارد.

به طور معمول، سه فاز از نایمونیک 75 قابل مشاهده است:

  •  اجزاء اکسیدی یا سیلیکات که از اکسیژن زدایی فلز مذاب به وجود می آیند و در حالت جلا داده شده به شکل اجزای کوچک و تیره و اغلب به صورت رشته ای ظاهر می شوند.
  •  کاربید ها، نیترید ها یا کربونیترید های اولیه بین دانه ای از نوع عمومی M(CN) که M در آنها نمایانگر تیتانیوم است. آنها در حالت صیقل خورده به‌عنوان اجزای تقریباً هم محور، کروی یا مکعبی ظاهر می شوند که رنگ آنها از سفید تا بنفش برای کاربید و زرد برای نیترید متغیر می باشد.
  •  کاربید های مرز دانه ای غنی از کروم، که معمولا از نوع M23C6 می باشند. کاربید ها با گرما در ماتریس حل می شوند، اما این امر در دمایی بسیار بالاتر از دمای آنیلینگ معمولی اتفاق می افتد.
مشخصات
عنوان کالا
نایمونیک 75
مناسب برای
مهندسی توربین های گازی، اجزای کوره ها، عملیات حرارتی صنعتی و تجهیزات مورد استفاده در آنها
صنعت
هوافضا، فلز کاری و عملیات حرارتی
W.Nr.Number
2.4951 & 2.4630
UNS Number
N06075
چگالی
8.37 گرم بر سانتی متر مکعب
محدوده دمای ذوب
1340 – 1380 درجه سانتی گراد