آلیاژ کبالت

آلیاژ های کبالت گروهی از آلیاژ ها هستند که حاوی کبالت به عنوان عنصر اولیه هستند. این آلیاژ ها به دلیل استحکام عالی، مقاومت در برابر دمای بالا و مقاومت خوب در برابر خوردگی شناخته شده اند. آلیاژ های کبالت در طیف وسیعی از کاربرد ها از جمله موتور های توربین گازی، دستگاه های مصنوعی و ایمپلنت های دندانی استفاده می شوند.

یکی از رایج ترین انواع آلیاژ کبالت، استلایت است که حاوی مقادیر متفاوتی از کبالت، کروم و تنگستن است. آلیاژ های استلایت به دلیل مقاومت در برابر سایش استثنایی، مقاومت در برابر خوردگی و استحکام در دمای بالا شناخته شده اند. آنها اغلب در مصارفی مانند ابزار های برش، شیر های صنعتی و اجزای پمپ استفاده می شوند.

آلیاژ P6
 آلیاژ P6
P6 یک آلیاژ مغناطیسی، نیمه سخت، داکتیل و پایه کبالت است که قابلیت سخت شدن به روش پیرسختی را دارد. P6 شبیه به آلیاژ های ویکالوی (آلیاژ های کبالت – آهن – وانادیوم)، مزایای کاهش پسماند به میزان بالا و نیروی مغناطیسی کم را در یک ماده قرار می دهد. این آلیاژ بالاترین راندمان (اتلاف به ازای واحد نیروی مغناطیسی) را در بین هر ماده شناخته شده ای نشان می دهد. 
آلیاژ stellite 6B
stellite 6B
یک فرایند فورج طولانی مدت در دمای بالا، می تواند یک شمش شکننده را به Stellite 6B سخت و مقاوم در برابر سایش تبدیل می‌کند. نیازی نیست درباره سختی 33 تا 43 این آلیاژ نگران باشید؛ زیرا سطح این ماده دچار تحول گسترده ای می شود که مقاومت به سایش بی نظیری را برای آن ایجاد می کند.
هاینس 188
هاینس 188
آلیاژ HAYNES 188 (UNS R30188) یک آلیاژ کبالت – نیکل – کروم – تنگستن است که ویژگی های استحکام عالی در دمای بالا و پایداری بسیار خوب در محیط های اکسید کننده تا دمای 1095 درجه سانتی گراد را دارد.